Today, there is an unprecedented opportunity to preserve your own stem cells, which maintain the health of the entire haematopoietic system in your body.
What are haematopoietic stem cells?
The word 'haematopoietic' translates from ancient Greek as 'blood-producing'. Simply put, they are the cells from which all blood cells in the human body are made during life: lymphocytes, which are the body's main defence against infection; red blood cells, which carry oxygen around the body; and platelets, which clot blood.
Haematopoietic stem cells can be obtained, for example, from bone marrow, cord blood, mobilised peripheral blood, e.g. taken from a vein.
Historical search for stem cells
The search for stem cells began after the bombing of Hiroshima and Nagasaki in 1945 when nuclear weapons were used. Over time, people exposed to low doses of radiation were observed to have impaired haematopoiesis. They died of common infections, their blood clotting was impaired, and even a minor injury could be fatal. Later experiments showed that irradiating an animal's entire body with radiation caused symptoms similar to those seen in humans. In contrast, protecting even a single bone or the spleen (an organ of the haematopoietic and lymphatic systems) from radiation can prevent the radiation syndrome from occurring. These facts demonstrate the crucial role of haematopoietic stem cells in daily bodily functions.
Ko dara cilmes šūnu centrs
iVF Riga Cilmes šūnu centrs veic nabassaites asiņu ievākšanu un kriosaglabāšanu. Glabāšanai sagatavots preparāts tiek analizēts, izmantojot mūsdienīgu un efektīvu metodi – plūsmas citometriju (burtiski tulkojot, tas nozīmē - šūnu mērījumi plūsmā), ko veic uz FACS iekārtas. FACS (angļu valodā: fluorescence activated cell sorting) ir fluorescences aktivētā šūnu šķirošana. Metodes pamatā ir asins preparāta apstrāde ar speciālajām antivielām, kas saistītas ar fluorescento krāsu un spēj ‘noķert’ tieši mums vajadzīgās hematopoētiskās šūnas visā šūnu maisījumā. Izmantojot vēl papildus krāsvielas, ir iespējams atšķirt dzīvās un nedzīvās šūnas. Analīzē tiek noteikti CD34 un CD45 antigēni. CD34 antigēns atrodas uz nenobriedušo hematopoētisko priekšteču šūnu virsmas, kas atrodas kaulu smadzenēm un asinīs. CD45 antigēns ir cilvēka leikocītu antigēns un atrodas uz visu cilvēka leikocītu virsmām, bet parādās tikai nelielā daudzumā uz hematopoētiskajām priekšteču šūnām. CD34 un CD45 antigēnu noteikšana uz šūnu virsmas ļauj atšķirt no asinīm nākušās cilmes šūnas no citu audu cilmes šūnām, kā arī neliela daudzuma CD45 antigēna atrašanās uz šūnu virsmas parāda, ka tās nav nobriedušas un spēs attīstīties par organismam nepieciešamajām šūnām.
Analīzē iegūtie rezultāti parāda hematopoētisko cilmes šūnu skaitlisko daudzumu paraugā un šo šūnu dzīvotspēju. Šī metode ir jūtīga, bet prasa zināmas zināšanas un pieredzi. iVF Riga Cilmes šūnu centrā ir vairāki kvalificēti laboratorijas speciālisti, kas spēj kvalitatīvi veikt šo analīzi. Turklāt centrā ieviestā stingrā kvalitātes kontrole, kurā analīžu rezultāti un aprēķini tiek pārbaudīti vairākkārt, minimizē iespējamo operatora kļūdu pieļaušanu. Plūsmas citometrija ir vispāratzīta un plaši pielietota metode hematopoētisko cilmes šūnu preparāta kvalitātes noteikšanā un hematopoētisko cilmes šūnu skaita noteikšanā visā pasaulē. Balstoties uz plūsmas citometrijā iegūtiem datiem, iVF Riga Cilmes šūnu centrs pacientam izsniedz kvalitāti apliecinošu sertifikātu par apstrādātu nabassaites asiņu paraugu.
Vairāk par citometriju var iepazīties šeit.