BD SurePath™ šķidruma citoloģijas tests

Edgars Belerts

BD SurePathTM šķidruma citoloģija

Kas ir citoloģijas tests?

     Citoloģijas tests ir vienkārša procedūra, kuras laikā tiek paņemtas šūnas no dzemdes kakla. Ir divu veidu citoloģijas testi: konvencionālais un BD SurePath   šķidruma citoloģijas tests. Pielietojot konvencionālo metodi, šūnas tiek paņemtas/uzsmērētas uz priekšmetstikliņa, savukārt izmantojot šķidruma citoloģiju izmeklējamais materiāls tiek ievietots BD SurePath trauciņā ar konservantu un nosūtīts uz laboratoriju testēšanai.

    Tikai BD SurePath   tests nodrošina, ka i zmeklējamais materiāls tiek nogādāts laboratorijā, lai precīzi izmeklētu visas paņemtās un fiksētās šūnas. Izmantojot citus testus, no savāktā materiāla tiek zaudēts līdz pat 37% šūnu, kas būtiski ietekmē precīzas diagnozes noteikšanu*.  Ar vienu izmeklējamā materiāla paraugu iespējams veikt gan dzemdes kakla priekšvēža izmaiņu, gan cilvēka papilomas vīrusa (HPV), gan arī seksuāli transmisīvo infekciju (STI) diagnostiku. BD SurePath   šķidruma citoloģija nodrošina ātrāku un precīzāku diagnostiku. Citoloģijas tests ir vienkāršākais veids kā nesāpīgi un bez iepriekšējas sagatavošanās parūpēties par savu veselību.

    Tests ļauj atklāt izmaiņas dzemdes kakla šūnās, ko izraisa cilvēka papilomas vīruss. Vairāku gadu laikā var izveidoties priekšvēža izmaiņas, kas vēlāk var attīstīties par vēzi. Ja priekšvēža izmaiņas tiek savlaicīgi konstatētas un ārstētas, tad lielāko daļu vēža saslimšanas gadījumu var novērst. Ir pierādīts, ka veicot citoloģijas testu regulāri, var būtiski samazināt iespēju saslimt ar dzemdes kakla vēzi.

    Citoloģijas tests būtu jāveic sievietēm, kuras ir vai ir bijušas seksuāli aktīvas , tai skaitā, sievietēm pēc menopauzes un atsevišķos gadījumos sievietēm pēc histerektomijas. Rūpējies par savu veselību – pārbaudies!

 Bigras G., et al. Keeping collecting device in liquid medium is mandatory to ensure optimized liquid-based cervical cytologic sampling. Journal of Lower Genital Tract Disease, Vol. 7(3), 2003:168-174.

Interlux text and image block
Interlux image and text block

Cik efektīvs ir šķidruma citoloģijas tests?

    Citoloģijas testu ir būtiski veikt regulāri, jo tas ievērojami palielina izredzes konstatēt pirmsvēža izmaiņas. BD SurePath   šķidruma citoloģijas tehnoloģija 10 reizes samazina iespēju kļūdīties analizējamā materiāla izmeklēšanā.** Tas ir ļoti svarīgi, lai diagnoze tiktu noteikta precīzi.
**  Ransdell JS, et al Clinicopathologic correlation of the unsatisfactory Papanicolaou smear. Cancer 1997; 81:139-43.

Rezultāti?

   Citoloģijas testa rezultāti tiks nosūtīti Jūsu ārstam, kas savukārt rezultātus

paziņos Jums.

   “Negatīva” atbilde nozīmē, ka nekādas būtiskas izmaiņas, izmeklējot paņemto materiālu, netika novērotas.

   Atbilde, ka ir novērotas “ zemas pakāpes priekšvēža izmaiņas” nozīmē, ka ir atklātas nelielas izmaiņas. Šīs izmaiņas ir novērojamas salīdzinoši bieži un nereti nelielā laika periodā pāriet. Taču saņemot šādu atbildi būtu ieteicams vai nu atkārtot testu vai veikt papildu izmeklēšanu (kolposkopiju).

   Atbilde, ka ir novērotas  augstas pakāpes priekšvēža izmaiņas” nozīmē, ka ir atklātas izteiktākas šūnu izmaiņas un ir nepieciešams veikt papildus izmeklēšanu. Ir nepieciešama papildus vizīte pie sava ārstējošā ārsta, lai saņemtu tālākos norādījumus par papildus izmeklēšanu (kolposkopiju).

   Ja izmeklējamais materiāls satur pārāk mazs šūnu, tad testēšana var būt neapmierinoša, jo šūnas nevar pienācīgi pārbaudīt. Ir vairāki iemesli, kāpēc tā var notikt. Var gadīties, ka izmeklējamajā materiālā nav paņemts pietiekami daudz šūnu, vai ir atrofiskas menopauzes izmaiņas, iekaisums vai bijusi asiņošana. Minētie kritēriji bieži vien ir ārpus ārsta kontroles un tos nevar ietekmēt laboratorijas testēšana. Šādos gadījumos būtu nepieciešams atkārtots šķidruma citoloģijas tests.

Interlux text and image block

Ginekoloģijas speciālisti ar testa darbību var iepazīties ŠEIT (angļu valodā)

Rūpējies par savu veselību - pārbaudies!

Jau šobrīd testu iespējams veikt​ vairākās klīnikās un ginekoloģijas kabinetos. Jautā savam ginekologam!

Matules un Melkes ginekoloģijas privātklīnika